APIE METODIKOS AUTORIŲ I. KALINAUSKĄ


Igoris Kalinauskas

Mokslų daktaras, filosofas, psichologas, sėkmingas muzikantas, dailininkas, teatro režisierius. Bestselerių, psichologinių ir filosofinių knygų, išverstų į daugelį užsienio kalbų, autorius, žymus šiuolaikinis mąstytojas. Savo veikla ir pasiektais rezultatais DFB metodikos autorius (kaip ir tūkstančiai pasaulyje ją įvaldžiusių žmonių) įrodo jos efektyvumą ir platų pritaikymą.

Kas iš mūsų nenorėtų būti tokiu žmogumi, apie kurį būtų galima pasakyti „jis sukūrė save pats“ arba „jis visapusiškai talentingas“?

Veikiausiai tokių nėra. Tačiau, nepaisant norų, žmonių, kuriuos iš tikrųjų galima taip apibūdinti, yra nedaug. Ir tai nestebina, – juk toli gražu ne visi net ir labai sėkmingi žmonės pajėgia laužyti stereotipus, savarankiškai tvarkyti savo gyvenimą, kreipti jį sau reikalinga linkme.

Jei nesitenkini tuo, kas jau pasiekta, o eini pirmyn, atskleidi savo galimybes ir nuolat ugdai savo potencialą, tada gali pasakyti, kad kuri save ir savo gyvenimą.

Vienas tokių kuriančių žmonių yra Igoris Kalinauskas.

Žymus dailininkas (menininko pseudonimas INK), kurio paveikslai žavi parodų lankytojus.

Garsus režisierius, Ščiukino mokyklos absolventas, įvairiuose buvusios Sovietų Sąjungos miestuose pastatęs apie 70 spektaklių ir įkūręs savo teatro studiją. Po pertraukos 2017 m. vėl pradėjo eksperimentuoti teatre, o mes su nekantrumu laukiame šio kūrybinio proveržio rezultatų!

Talentingas psichologas, sukūręs autorinę aktyvios savireguliacijos sistemą, pavadintą diferencijuotų funkcinių būsenų (DFB) metodika.

Populiaraus autorius, kurio knygos išverstos į septynias pasaulio kalbas, o jų tiražai skaičiuojami šimtais tūkstančių egzempliorių.

Neįprastas dainininkas, įvaldęs unikalų vibracinį dainavimo būdą ir įrašęs daugiau nei 25 albumus (sceninis pseudonimas Igoris Silinas).

Masarekos menų akademijos (Čekija), tarptautinės Vesuvian akademijos (Italija) ir Rusijos meno akademijos narys, apdovanotas auksiniu Franco Kafkos medaliu (Čekija).

Bet svarbiausia, kad jis – tiesiog drąsus, talentingas žmogus ir, kaip pats sako, visa tai tik DFB metodikos dėka!

Pradėjęs kaip režisierius, Igoris Kalinauskas sukūrė darbo su aktoriais ir medžiagos pateikimo žiūrovams sistemą, pagrįstą naujausiais psichologiniais tyrimais, teatro pedagogų pasiekimais

ir savo autorine metodika. Neatsitiktinai jo spektakliai „Arena“ (pagal J. Fridbergo pjesę) ir „Fenomenai“ (pagal G. Gorino Pjesę) pelnė visuotinį pripažinimą.

Pastatęs daugiau kaip 60 spektaklių, 1983 metais I. Kalinauskas ėmėsi naujos veiklos. Siekdamas tolesnio DFB metodikos vystymo ir įvairiapusio pritaikymo, iš teatro pasaulio jis nėrė į profesionalaus sporto pasaulį, tapo Ukrainos lengvosios atletikos rinktinės pagrindinio trenerio asistentu. DFB metodiką taikydamas darbui su profesionaliais sportininkais netrukus tapo žinomu psichologijos specialistu ir buvo pakviestas dirbti su SSRS rinktine (vienas iš profesionalių sportininkų, taikiusių DFB metodiką, yra 1984 m. šuolių į aukštį pasaulio rekordininkas R. Povarnicynas).

Po to, kai 1985 m. SSRS sveikatos ministerijos Biofizikos instituto konferencijoje DFB metodika buvo oficialiai pripažinta, ji išplito po visą pasaulį ir buvo pradėta dėstyti. Gavęs Kijevo radiacinės medicinos instituto kvietimą, I. Kalinauskas pradėjo dirbti kaip psichologas su Černobylio atominės elektrinės avarijos pasekmes likvidavusiais žmonėmis ir psichologinių tyrimų pagrindu parašė disertaciją „Tam tikri asmenybės patologinės adaptacijos aspektai“, kurioje pirmą kartą aprašytas „garantuotos ateities“ modelis.

1996 m. I. Kalinauskas tapo tikruoju Regioninių informatikos ir valdymo problemų akademijos nariu. Tais pačiais metais tarptautinė akademija „Informacija, ryšiai ir valdymas technikoje, gamtoje ir visuomenėje“ (TAIRV) suteikė jam filosofijos ir asmenybės psichologijos tikrojo profesoriaus mokslo vardą, o po penkerių metų apdovanojo garbės ženklu „Už ypatingus nuopelnus mokslui“. Vėliau I. Kalinauskui buvo suteiktas dar vienos tarptautinės mokslo bendrijos – San Francisko mokslo ir kultūros akademijos (IASC) tikrojo nario vardas bei asmenybės filosofijos ir psichologijos srities filosofijos daktaro laipsnis.

Turėdamas tokių svarbių mokslinių regalijų, būdamas daugelio mokslinių straipsnių ir monografijų autorius, I. Kalinauskas nusprendė šiek tiek atsitraukti nuo mokslo ir išbandyti save naujoje srityje. Jis ėmė rašyti mokslines-publicistines knygas apie žmogų, jo pažinimą, vidinį pasaulį ir santykį su išoriniu, apie DFB metodiką. Jo knygos nevargina sunkiomis mokslinėmis kategorijomis, jos parašytos sąmojingai ir priverčia susimąstyti apie tai, kiek daug mes dar galime sužinoti apie save! I. Kalinausko knygas „Vienui vienas su pasauliu“ (2003 m.) («Наедине с Миром»), „Menas gyventi“ (2003 m.) («Жить надо!»), „Misterija, kurioje dalyvauja Aš“ (2004 m.) («Игры, в которые играет Я»), „Sielos reabilitacija“ (2017 m.) («Реабилитация души») ir kitas pamėgo ne tik Rusijos skaitytojai, kur jos buvo išleistos kelių šimtų tūkstančių egzempliorių tiražais. Jomis susidomėjo Lietuvos ir kitų šalių skaitytojai, jos išverstos į septynias kalbas.

I. Kalinauskas įsitikinęs, kad žmogus turi labai daug gebėjimų ir nedovanotina juos tiesiog numarinti, – juos reikia naudoti ir visokeriopai puoselėti. Todėl jis pats nesustoja vietoje. 1993 m. kartu su aktore ir dainininke Olga Tkačenko sukūrė unikalų muzikinį projektą „Duo Zikr“. Skiriamasis šio dueto bruožas tas, kad abu dainininkai improvizuoja, – taip demonstruojamos ne tik stulbinamos žmogaus balso galimybės, bet ir pasiekiama visiška vienybė su žiūrovais. Tibeto ir senovės Rusijos vokalo tradicijų bei klasikinės dainavimo technikos sintezė leidžia teigti, kad šis duetas tikrai unikalus. Australijoje ir JAV, Suomijoje ir Slovakijoje, Vengrijoje ir Ukrainoje, Izraelyje ir Tunise, Honkonge ir Jungtinėje Karalystėje – visur „Duo Zikr“ pasirodymai sutraukia daugybę klausytojų.

1996 m. Igoris Kalinauskas susidomėjo daile. Neturėdamas specialaus išsilavinimo jis kantriai ir daug dirbo, kad pasauliui galėtų padovanoti išskirtinius paveikslus. Jo asmeninės parodos surengtos JAV, Vokietijoje, Italijoje, Čekijoje, Slovakijoje, Lietuvoje, Rusijoje, Ukrainoje ir kitose šalyse.

Visi Igorio Kalinausko kūriniai – paveikslai, knygos, paskaitos, muzika – skatina mąstyti, įprasminti ir atskleisti patiems save.